Про користь
молочних продуктів
для кішки

Прийнято вважати, що кішкам корисно молоко та молочні продукти. Проте, ця думка дещо помилкова. Давайте розберемося, що може бути корисним, а без чого краще обійтися.

 

Справді, багато кішок із задоволенням п'ють молоко. У молоці міститься молочний цукор – лактоза, для розщеплення якого потрібний фермент лактаза. Вироблення лактази істотно знижується і навіть повністю припиняється із закінченням підсмоктування у кошенят. Таким чином, організм дорослої кішки не може правильно перетравлювати молоко, внаслідок чого трапляються розлади травлення. А як же сільські кішки, які все життя вживають парне молоко і жодними розладами не страждають? Справа в тому, що сирий продукт містить ферменти для його самоперетравлення або індукованого аутолізу. Ферменти починають руйнуватись при нагріванні вище 40 градусів. Тобто молоко з-під корови в кишечнику кішки переварить саме себе, а пастеризоване з магазину з великою часткою ймовірності забезпечить кішці рідкий стілець. Деякі тварини і у віці переносять термічно оброблене молоко без негативних наслідків.

 

Молоко будь-якої тварини призначене для вигодовування свого потомства. Тобто молоко має різний склад, різну жирність, різну структуру – для кожного виду свої. Наприклад, жирові кульки козячого молока значно менші, ніж коров'ячого, і воно легше перетравлюється немовлятами. Козяче молоко багатше за мінеральним та вітамінним складом. Так, у коров'ячому молоці 22 мкг вітаміну А на 100 грамів, а в козячому - 60. У будь-якому молоці хороше співвідношення кальцій/фосфор, а от молочного цукру в козячому молоці значно менше, ніж у коров'ячому. а кількість білка приблизно дорівнює - близько 3%.

 

Кішка як строгий хижак має білково-жировий обмін речовин, тобто високий вміст білка в їжі їй необхідний. Це означає, що молоко не може бути їжею для дорослих тварин, особливо з урахуванням вмісту в ньому лактози. А ось для кошенят, з яких-небудь причин, що залишилися без природного вигодовування, краще вибирати суміші на основі козячого молока через його багатший склад і дрібніші жирові фракції.

В кисломолочних продуктах міститься трохи лактози, вона втрачається під час молочнокислого бродіння, розщеплюючись лактобактеріями. Тобто кисле молоко, йогурт, ряженка, сир, сметана і сир для кішок краще. У сирі молочного цукру зовсім мало, оскільки значна його частина залишається у сироватці. Крім того, кисломолочні продукти багаті на лактобактерії та біфідобактерії. Це так звані пробіотики - непатогенні мікроорганізми, що благотворно впливають на організм. Вважається, що вони сприяють встановленню балансу мікрофлори кишечника, надають неоціненну допомогу в процесі перетравлення лактози, що залишилася в кисломолочних продуктах. Чемпіонами за вмістом таких бактерій є натуральний йогурт, кефір, ацидофілін, пахта.

 

Медиками вже проведено чимало досліджень, що підтверджують значний вплив здорової мікрофлори кишечника на імунну систему та загальне здоров'я людини. Таких же досліджень для тварин набагато менше, але вони показують аналогічні результати. Ознаками дисбалансу можуть стати будь-які розлади травлення, накопичення вовняних грудок у травному тракті, алергії, синдром подразненого кишечника та запалення кишечника.

 

Проте доведено, що кисле середовище шлункового соку можуть подолати лише одиниці із мільярдів корисних бактерій. І це у людини, а що говорити про кішку, у якої кислотність шлункового соку вища. Виходить, що пробіотики, що надходять до організму ззовні, абсолютно марні. Як відновити пошкоджену мікрофлору кишечника, наприклад, після курсу антибіотикотерапії? У цьому можуть допомогти пребіотики. Це неперетравлювані вуглеводи, це лактулоза. Яка міститься в деяких кисломолочних продуктах, зазвичай це вказується на етикетці.

 

Здорова кішка на різноманітному сиром'ясному раціоні може чудово обходитися без кисломолочних продуктів. Однак такі продукти з лактулозою є тим, що можна давати як корисну добавку до основного раціону «про всяк випадок». І звичайно такі продукти будуть корисні хворим, ослабленим тваринам, які пройшли курс антибіотиків.

 

  • Зухра Павлова, к.м.н., врач-эндокринолог. Интервью. «Комсомольская правда», 2016.
  • Probiotics: One of the Most Important Supplements for Your Cat(https://consciouscat.net/)

 

  • Кристина Квит, врач-гастроэнтеролог. Какие продукты содержат лактозу (24tv.ua)

 

  • И.Ю.Чечерин, И.В.Дармов, И.П.Погорельский, И.А.Лундовский, К.Е.Гаврилов. Выживаемость бифидобактерий и лактобактерий в условиях invitro в желудочном соке и дуоденальном содержимом людей. Медицинский альманах «Гастроэнтерология», 2012.

 

  • Денисова С.Н. к.м.н., педиатр-диетолог. Магия козьего молока.