На жаль, сечокам'яна хвороба досить часто зустрічається у домашніх котів, і власнику потрібно не пропустити перші симптоми та вчасно звернутися до лікаря. Зазвичай СКХ стає хронічною, і важливо вжити всіх заходів, щоб не допустити рецидивів.  У цій статті поговоримо про профілактику та харчування кішок.

 

Профілактика СКХ

Кішки, як тварини пустель, практично не відчувають спраги і їх неможливо привчити пити. Всю вологу їх організм отримує зі здобичі. Різними дослідженнями доведено, що при недостатній кількості вологи рН сечі, що надходить, зсувається в лужний бік, що сприяє утворенню фосфорних кристалів. Відразу після їжі сеча стає лужною, це природний процес. Тривалість лужного припливу залежить від кількості з'їденого. Тому важливий режим - кішка не повинна їсти дуже рідко занадто великими порціями, але й цілодобове харчування не принесе користі.

 

Природна їжа має закислюючі властивості, оскільки сире м'ясо - це велика кількість амінокислот, що містять сірки. Якщо вихованець харчується видотиповими раціонами, показник кислотності його сечі буде оптимальним – не більше 6,2-6,5. Злакових продуктів у раціоні кішки бути не повинно через їхню здатність залуговувати сечу.

 

Для формування струвітів необхідна висока концентрація магнію, амонію та фосфору. У зв'язку з тим, що їжа кішки є високобілковою, у її сечі завжди багато аміаку як побічного продукту розпаду білків. Фосфор, який у надлишку міститься у здобичі, також є і у видільній системі. Однак магнію має бути мало, і його кількість залежить від раціону. У сирому м'ясі та рибі цього мінералу зовсім небагато — в середньому 0,025%, а в злакових продуктах його в десятки разів більше. Тому харчуючись промисловими кормами, що містять крупи, або дбайливо приготовленою господарем кашею кішка відразу опиняється в зоні ризику. Магній, як і інші нутрієнти, потрібний для злагодженої роботи організму, але не в будь-яких кількостях.

 

Оксалати набагато швидше утворюються в дуже кислому середовищі, але під ризик попадають тварини на зневоднених раціонах. У лікувальні та профілактичні промислові корми додано сіль для стимуляції спраги та, як наслідок, більшого споживання води. При підвищеному надходженні вологи сеча стає менш насиченою іонами, знижується її відносне перенасичення. У недавньому дослідженні, яке проводили доктори ветеринарної медицини Янн Кео та Вінсент Б'юрж, доведено вплив вологості раціону на утворення кристалів оксалату кальцію. Найбільше зниження частки сечі та її відносного перенасичення іонами спостерігалося у котів, які отримують корм із вмістом води 73%.

Вплив натурального харчування

 

Те, чим харчується кішка, має великий вплив на схильність до утворення кристалів та каміння. Німецький уролог, професор Хессе у 90-х роках минулого сторіччя провів дослідження, присвячене етіології СКХ. Як один з факторів, що впливають на розвиток захворювання, розглядався тип харчування. Згідно з публікацією, найбільший відсоток хворих спостерігався серед кішок, які харчуються консервованими кормами. Усього 4,9% тварин із діагностованими уролітами склали вихованці, які отримують сирі натуральні раціони, стільки ж знаходилося на змішаному харчуванні: промисловий корм та сире м'ясо.

 

Сеча здорової кішки має кислу реакцію, і такою її може зробити сире м'ясо. Сульфаамінокислоти, що містяться в ньому, закислюють сечу, наводячи її pH в межі норми. Сирі кістки, які обов'язково мають бути у правильному раціоні, забезпечують необхідне співвідношення кальцій/фосфор. Все це разом з невеликим вмістом магнію знижує ризик утворення струвітних конкрементів.

 

Крім того, основними факторами, що стимулюють утворення уролітів будь-якого типу, у тому числі і оксалатів кальцію, є зниження обсягу сечі та підвищення її насиченості. І тут першому плані виступає кількість споживаної вологи. Чим більше води, тим більше сечі і менше її насиченість. У середньому, у туші будь-якої тварини, у тому числі й природної здобичі кішки, міститься 70% води. Приблизно така ж вологість у домашніх сиром'ясних раціонів. При такому харчуванні сеча кішки стає менш концентрованою, а її обсяг збільшується, а в ненасиченій сечі кристали не утворюються.

 

Таким чином, сирий видотиповий корм значно знижує ризик виникнення сечокам'яної хвороби у кішки і сам по собі є профілактичним засобом. Але незважаючи на те, що кішка на такому раціоні отримує достатньо вологи, чиста вода повинна бути в доступі постійно. Перевагу варто віддати бутильованою, оскільки у водопровідній можуть утримуватися мінерали та їх солі, які сприятимуть утворенню уролітів.

 

Жанна Корсунская, сертифікований спеціаліст з годування домашніх тварин,

м.Самара, Росія