Чи потрібні кішці каші?


Не потрібні навіть у мізерній кількості. Кішка -  хижак, у неї білково-жировий обмін речовин. Фермент, здатний розщепити вуглеводи, її організм не виробляє. Тому каші шлунково-кишковий тракт кота перетравити не може, як не може засвоїти їх поживні речовини. Наведений на користь вареної каші аргумент про зернятка в шлунку миші не має обгрунтування. По-перше, миша всеядна, по-друге, їжа в її шлунку вже ферментована і майже перетравлена. І навіть якщо це буде зерно, воно зовсім не дорівнює вареній каші.

 

 

Сире чи варене?

 

Лише сире. Навіть при недовгій термообробці м'ясо втрачає частину корисних речовин, білок переходить у форму, яку важко засвоїти кішці. А варені чи смажені кістки можуть призвести до непрохідності кишківника. Крім того, з таких кісток організм кішки не зможе отримати потрібні мінерали.

 

Також не потрібно мити та знекровлювати м'ясо перед тим, як дати кішці. Незамінний таурін розчиняється у воді. При варінні він іде у воду, а при митті – у каналізацію.

 

 

Чи можна виключити кістки?


Ні. З кісток дрібних тварин та птахів кішка отримує весь необхідний кальцій. Також розгризання м'ясо-кісткових продуктів допомагає кішці чистити зуби. Як кісткову складову раціону підходять голови, спини і шийки курей, качки, перепілки - продукти, що містять губчасті кістки. Трубчасті кістки з крил та ніг птиці, а також лап кролика категорично не можна. М'ясо-кісні продукти також даються кішці сирими, бажано повністю або розрізаними на шматки.

 

 

Чи можна фарш?


Не бажано навіть кішкам, які не мають зубів. Травна система кішки «налаштована» на перетравлення саме шматкового м'яса. Фарш дуже швидко рухається по шлунково-кишковому тракту, і поживні речовини не встигають засвоїтися. Мінімальний розмір шматків для м'ясних сумішей – 2х2 см, але краще різати брусками розміром із палець.

 

 

Як йкраще: разом чи нарізно?


Мікс – це м'ясна суміш із кістками. Всі продукти у потрібних пропорціях зібрані разом, нарізані та перемішані. Таким чином, у кожен прийом їжі кішка отримує всі необхідні елементи.

 

Моно – це варіант харчування, коли кішка отримує всі продукти по черзі, збираючи набір необхідних нутрієнтів за певний час, наприклад, за два-три тижні.

 

Обидва варіанти правильні, і господар тварини вільний у виборі. Єдине, що треба враховувати, це різноманітність. Тільки один вид м'яса не може вважатися повноцінним раціоном.

 

 

Яке м'ясо краще?


Будь-яке, але червоне. Біле м'ясо промислового птаха, а також вирізка – не найкраща їжа для кішки, оскільки такі продукти бідні на таурин. Також корисні субпродукти: серце, печінка, нирки, пташині шлунки і т.д. Індичка та кролик, курка та перепілка, яловичина та свинина, баранина та конина – всі види м'яса гарні, аби були наповнені кров'ю. Корисніше для кішок м'ясо з жилками, з хрящиками, із залишками крові.

 

Всі продукти, що їдуть кішкам, повинні мати довідку про проходження ветконтролю. З обережністю слід ставитись до м'яса диких тварин, часто воно заражене паразитами.

 

 

Звідки одержати таурін?


Амінокислота таурін життєво необхідна кішці, але в її організмі не виробляється. Отримати таурін кішка може лише з їжі. Якщо ваш домашній хижак отримує лише натуральне харчування, турбуватися про нестачу таурину не варто. Ця амінокислота у надлишку міститься у червоному м'ясі та субпродуктах. Так, у 100 г серця або печінки міститься 117,9 мг таурину, червоного м'яса курей – 170 мг, і навіть у курячих шиях він є – 58,4 мг на 100 грамів продукту.

 

 

Чим урізноманітнити раціон?


Як корисні добавки можна назвати кисломолочні продукти, твердий сир, сир, яйця, сушену ламінарію.

 

Сир містить кальцій та корисні для травлення мікроорганізми, кисломолочні продукти – вітаміни групи В. Дозування твердого сиру – до 15 грамів на добу. Кефір, ряженку, кисле молоко і інші продукти сквашування молока можна давати без обмежень.

 

Яйця багаті калієм, кальцієм, магнієм, вітамінами А та В, амінокислотами. Їх потрібно давати цілком, а перепелині можна разом зі шкаралупою, як додатковим джерелом кальцію, що легко засвоюється. Кішці буде достатньо одного курячого яйця на тиждень або 2-3 перепелині.

 

Ламінарія стимулює роботу шлунково-кишкового тракту, виводить шкідливі речовини, має сорбуючу дію. Дається не на постійній основі, дозування – щіпка на порцію.

 

Перелічені продукти що неспроможні становити основу раціону, це лише невеликі корисні добавки щодо нього.

Що корисного у субпродуктах?


Серце -м'язовий орган, може замінювати м'ясо в раціоні, його частка може сягати 40%. Це джерело білка та таурину. Легше засвоюються свиняче та індиче, яловиче важче для перетравлення, куряче – жирніше.

 

Печінка – джерело вітаміну А та незамінних амінокислот. Цей орган може спричинити розлади випорожнень, а також небезпечний гіпервітаміноз. Тому його частка у загальному раціоні має становити 3-5%. З цих міркувань печінку краще змішувати з іншими видами м'яса.

 

Шлунки птиці – м'язовий орган, багатий білком та вітамінами. Їхня частка в раціоні кішки також може доходити до 40%.

 

Яловичий або баранячий рубець - джерело корисної мікрофлори. Це продукт із високою жирністю та калорійністю, тому може розглядатися як добавка у кількості близько 3% до основного раціону.

 

Спинки, шиї та голови дрібного птаха – основне джерело кальцію. Частка цих продуктів у раціоні кішки має становити близько 20%. Якщо м'ясо-кістковою складовою використовуються тільки голови птиці, то 30 і навіть 40%.

 

Хрящі, півнячі гребінці, свинячі п'ятаки, бараняча трахея – джерело колагену. Харчова цінність цих продуктів невелика, проте їх можна додавати в корм кошенятам, що зростають, як будівельний матеріал для кісток, сухожиль і хрящів.

 

Легке – продукт із дуже низькою поживною цінністю та високим вмістом фосфору. Може розглядатися як джерело хрящової тканини під час активного росту, але зовсім невелика добавка.

 

Нирки – джерело білка, вітамінів та амінокислот. Це виділяючий, фільтруючий орган, і не підходить для моно-годівлі, як і печінка.

 

Вим'я – продукт із дуже високою жирністю. Може розглядатися як дуже невелика добавка до раціону.

 

 

Чи можна свинину?


Можна, але без сала. Головне, щоб постачальником свинячого м'яса був великий свинокомплекс, де дотримуються всі ветеринарні та санітарні норми. Ця вимога пов'язана з можливістю свиней переносити вірус Ауески, який смертельно небезпечний для котів. При промисловому виробництві свинини ця небезпека зведена нанівець.

 

Чи можна рибу?


Риба – джерело корисних омега-кислот, повноцінного білка, тваринних жирів, мінералів та вітамінів. Для харчування кішки слід використовувати морську рибу, річкова, як правило, заражена паразитами, небезпечними для тварини. З морських видів найменш схильні до гельмінтозу осетрові, скумбрія, тунець, зубатка. У середній групі знаходяться сьомга, форель та мінтай. Найчастіше виявляються зараженими хек та оселедець. Деякі види риб містять тіаміназу - фермент, що руйнує вітамін В1. Постійне годування рибою сімейства тріскових може спричинити залізодефіцитну анемію.

 

Гельмінтозу можна уникнути за допомогою проморозки. За температури -25 паразити в морській рибі гинуть за 72 години, при -18 – за тиждень.

 

Рибу можна згодовувати кішці також і після термообробки без води. Це запікання у власному соці. Зміст омега-кислот при цьому зміниться незначно. В цьому випадку необхідно вибрати абсолютно всі кістки.

 

Риба не повинна становити основу раціону домашнього хижака, але давати її варто. Одного-двох порцій на тиждень буде цілком достатньо, щоб кішка отримала корисні омега-кислоти.

 

 

Чи можна годувати добовими курчатами?


Годувати – ні, додавати – так. Добові курчата – це півники, яких відбракували одразу після вилуплення на птахофабриках, що спеціалізуються на яйцях. Як правило, такі курчата продаються необщипаними і в замороженому вигляді. Поряд із внутрішніми органами в курча є жовток. Його можна розглядати як джерело вітаміну D, який разом із фосфором дозволяє кальцію засвоюватися в організмі. Однак кістки цієї пташки дуже слабко мінералізовані і не можуть бути джерелом кальцію для організму кішки.

 

Добове курча – не більше ніж добавка до основного раціону, оскільки не може забезпечити кішці повноцінний баланс білків, мінералів, жирів та вітамінів. Можна давати від однієї тушки на день, до однієї на тиждень.

 

 

Який размір порції?

 

Добова норма залежить від породи, віку, активності та фертильності тварини, а також від поживності раціону. Зазвичай на добу доросла кішка з'їдає 3-5% їжі від маси тіла, кошенята – до 10%. Виняток становлять безшерсті кішки. У них добова норма вища. Це цифри, на які потрібно орієнтуватися під час планування харчування. Точну норму можна визначити експериментальним шляхом.

 

Кішці цілком достатньо дворазового харчування: вранці та ввечері.

 

 

Чи потрібні вітаміни?


При дотриманні необхідних пропорцій та різноманітності продуктів все потрібне кішка отримує з їжі. Додаткова вітамінізація потрібна лише у тому випадку, якщо з якихось причин тварина не отримує потрібних складових харчування.

Чи потрібні овочі?


Єдина функція овочів у системі травлення кішок – стимулювання перистальтики кишечника. Тому тваринам, які не мають проблем зі стільцем, овочі в раціон включати не потрібно. Якщо ж необхідність у додаванні овочів є, то вибирати можна з кабачка, огірка, гарбуза і моркви. Ці продукти можна давати в сирому подрібненому вигляді, а також суміші з кисломолочними продуктами в кількості 3-5% від раціону.

 

 

Як розрахувати раціон?


Самостійно розрахувати раціон кішки зовсім не складно. Для цього потрібно знати, з чого складається її основна природна здобич – дрібні гризуни, що поїдається разом із кістками. Отже, скелет миші становить близько 10% від її ваги, внутрішні органи – 10-15%, решта посідає м'язове м'ясо. Приблизно так само виглядає натуральний раціон домашньої кішки: близько 10% чистих кісток, 10-15% органів, 75-80% червоного м'яса та/або м'язових субпродуктів.

 

Слід пам'ятати, що курячі шиї лише наполовину складаються з кісток, а голови – на чверть. Тому частка м'ясо-кісткових продуктів має становити не менше 20%.

 

 

Як годувати вагітних та годуючих?


При грамотно розрахованому та збалансованому раціоні вагітним кішкам не потрібно додаткової вітамінізації. Якщо тварина харчується червоним м'ясом, субпродуктами та м'ясо-кістковими продуктами у потрібних пропорціях, значить, її організм отримує все необхідне у потрібних обсягах. Кішка під час вагітності просто повинна харчуватися досхочу.

 

Розвиток та здоров'я кошенят безпосередньо залежить від якості молока. Якщо в раціоні кішки, що годує, спостерігається брак необхідних речовин, то вони надходитимуть у молоко з організму. Стан матері при цьому погіршується, знижується вироблення молока, лактація може взагалі припинитися. Саме тому потрібно ретельно стежити за достатністю раціону кішки, що годує. Нестача білка знижує вироблення молока, зменшує його жирність і веде до помітної втрати ваги кішки. Також неповноцінне білкове харчування призводить до уповільнення зростання кошенят.

 

Серце, нирки, печінка в раціоні кішки, що годує, надають сприятливий вплив на вироблення молока. Достатня кількість м'ясо-кісткових продуктів не дає кішці витрачати запаси кальцію та фосфору з власного організму. Таким чином, раціон кішки, що годує, повинен бути максимально різноманітним з дотриманням пропорцій м'ясних продуктів.

 

 

Чим годувати кошенят?


Вже у віці трьох тижнів кошенята в змозі їсти ту саму їжу, що й мати. У природі кішка носить здобич у гніздо задовго до закінчення лактації. Діти цікавляться їжею матері, пробують, вчаться гризти. Кошенята, народжені в домашніх умовах, не потребують додаткового подрібнення м'ясних продуктів. Також вони не потребують додаткових вітамінів.

 

Кішку-мати можна годувати поруч із гніздом, тоді кошенята самі зацікавляться вмістом її миски. Можна вводити різні види м'яса поступово, один за одним. Але в жодному разі не потрібно намагатися годувати кошенят м'ясом силоміць.

 

 

Чи можуть з'явитись глисти від сирого м'яса?


Паразити можуть потрапити в організм кішки з вовни, з підлоги, а туди, у свою чергу, з вулиці на вашому взутті. Такий спосіб зараження вірогідніший, ніж від сирого м'яса. Варто зазначити, що продукти, якими харчуватиметься кішка, слід купувати лише там, де забезпечено суворий ветеринарний контроль. Це продукція м'ясокомбінатів та птахофабрик. М'ясо зі стихійних ринків, ярмарків, із сусіднього подвір'я, яке не має ветеринарного сертифікату, може бути небезпечним не тільки для тварин, але й для їх господарів.

 

Щоб мінімізувати ризики, всі продукти, призначені для кішки, підлягають проморожуванню при низькій температурі протягом 5-7 днів. Якщо м'ясо куплено в глибокій заморозці, додаткове проморожування не потрібно.

 

Не варто забувати про регулярну профілактичну дегельмінтизацію тварин та дотримання особистої гігієни. Ці заходи обов'язкові за будь-якого типу харчування. Згідно з рекомендаціями паразитологів, обробку слід проводити кожні три-шість місяців. Однак у кожному конкретному випадку режим дегельмінтизації, препарат та дозування має визначати ветеринар.

 

 

Скільки води потрібно кішці?


Кількості вологи, що міститься в сиром'ясна раціоні, цілком достатньо, щоб задовольнити потреби кішки у воді. Вологість натуральної їжі становить близько 75-80%. Такий раціон сам є профілактикою захворювань сечостатевої системи. Проте кішка повинна мати постійний доступ до свіжої води, хоч її витрата буде дуже малою. І це абсолютно нормально.

 

 

Як часто кішка має ходити до туалету?


Рідкісна дефекація при натуральному раціоні - нормальне явище. Кал у такої кішки добре сформований, темного кольору, не має різкого гнильного запаху. Це говорить про високу засвоюваність їжі. Як правило, такі кішки спорожняють кишечник щодня або через день іноді і рідше. При утрудненій дефекації можна ввести до раціону овочі, а також свіжий кефір. Якщо стілець дуже твердий, сухий і світлий, швидше за все в раціоні дуже багато кісток.

 

 

Жанна Корсунская, сертифікований спеціаліст з годування домашніх тварин,

м.Самара, Росія.